Ara

Safranbolu Safran Soğanı Büyük Boy Adetli Satış

Üretici firma: Safran Baharat
Safranbolu'da yetiştirilen safran bitkisi tohumu bilinenin aksine soğanlı olarak yetiştirilen bir bitkidir.
SKU: SSSBBA
FİYAT KIRMA - Ne kadar çok satın alırsanız, o kadar çok tasarruf edin
Miktar
5+
20+
50+
Fiyat
40,00 ₺
35,00 ₺
30,00 ₺
Kullanılabilirlik: Stokta var
50,00 ₺
i h

Dikime hazır safranbolu'da yetişen safran bitkisinin soğanıdır. Bilenenin aksine safranın tohumu yoktur. Safran bitkisi soğandan çoğalmaktadır.

İlk sene çiçek verimi isteyen müşteriler büyük boy seçim yapması uygun ve ekonomik olacaktır. Özellikle saksıda yetiştirmek ve merak edenler için adetli alım yapıp deneme yapabilirler. Güzel kokusu ve çiçeğinin görüntüsü ile insanları kendisine cezbeden bir çiçektir.

Resimler kendi çekimimiz olup, soğan iriliği numaratörden geçtiği için belli milimetre aralığında değişiklik gösterebilmektedir. Ürün hazırlanırken elimizdeki en iri boyların seçimine özen göstermekteyiz.

İlk defa safran yetiştirme girişiminde bulunacaklara Safran Yetiştiriciliği - Hüseyin KOÇ un kitabını okumalarını tavsiye ederiz.

Safran Soğanının Miktarı ve Boyutu

Bir dekar araziye 200-300 kg arasında soğan dikilebilmektedir. Soğanların büyüklüğüne göre çiçeklenme sayısı değişmekte olup genellikle küçük boy soğanlar ilk yıl 0-1, orta boylar 1-2 ve büyükler ise 3-4 adete kadar veya üstünde çiçek vermektedir. Fakat en sağlıklısı farklı boylardaki soğanların dikiminin birlikte yapılmasıdır. İkinci yılda küçük soğanların büyümesinden ve büyük soğanların çoğalmasından ötürü çiçek sürdürülebilirliği sağlanmış olacaktır.

Toprağın Dikim İçin Hazırlanması

Safran soğanları Ağustosun son haftası ile Eylülün ilk iki haftası arasında dikilir. Fakat bu tarihten önce arazi yabani otlardan temizlenir ve toprak saban ile sürülerek yumuşatılır. Eğer toprak parçaları büyük ise rotovatör yardımı ile parçalanır ve fındık boyutuna getirilir.

Soğan Dikimi

21 Ağustos ile 15 Eylül arasında toprak yumuşatılır.Ardından toprak üzerine kuru hayvan gübresi serilip soğanlar 8 cm ile 10 cm aralıklarla sıralanır ve tekrardan üzerine gübre takviyesi yapılır. Daha sonra soğanlar 15 cm gömülecek şekilde üzeri toprak ile kapatılır. Ek olarak toprak çok kuru ise bir defa sulama yapılabilir ama yağmur suyu yeterlidir.

Çiçeklenme ve Hasat

Hasat ekim ayının ikinci haftası gibi başlar ve yaklaşık kırk beş gün devam eder ve her gün açmış olan çiçekler toplanır. Ardından toplanan çiçeklerin içerisinde bulunan kırmızı lifler alınarak kuru ve temiz bir zemin üzerine serilip kurumaya bırakılır.

Yabani Ot Temizliği

Nisan Mayıs ayında safranın kendi yaprakları arasında yetişmiş olan yabani bitkiler, herhangi bir araç kullanmadan el ile sökülür.Ardından safran çiçeğinin yaprakları haziranın ilk haftaları gibi kurur ve soğanlar bir sonraki hasat dönemine kadar uykuya geçer. Aynı işlem hasattan önce çiçek toplamayı kolaylaştırmak içinde yapılır. Hasat öncesi arazi yüzeyindeki bütün yetişmiş olan bitkiler sökülür.Bu sayede bitki kökleri hareket ederek toprağı yumuşatmış olur.

Soğanların Toplanması

Soğanlar her geçen yıl toprak altında büyüyebileceğinden ve çoğalacağından ötürü sayısı artar. Bu nedenle üç yılda bir Haziran ayında soğanlar topraktan sökülür. Sökülen soğanlar dikim zamanında yeniden aynı aşamalardan geçerek dikilir. Amaç toprağı yumuşatmak ve soğanların daha ferah kalmasını sağlamaktır.

 

0.0 0
Kendi görüşünü yaz Close
*
*
  • Kötü
  • Mükemmel
Ürün etiketleri
Bu ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı
Safranbolu Kırmızı Safran

Safranbolu Safranı Kırmızı

Safranbolu yöresinden toplanan, kurutularak gramlık paketler halinde satışa sunulan halidir.
237,00 ₺'e kadar düşen fiyatlarla...
1 gram başına 237,00 ₺ anlamına gelmektedir

Safran Yetiştiriciliği

Safran yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir başucu kaynak niteliğindeki bu kitabı safran tarımına başlamadan önce okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.
109,00 ₺
Safranbolu Safran Soğanı Karışık Boy

Safranbolu Safran Soğanı Karışık Boy Kilo Satış

Safranbolu'da yetiştirilen safran bitkisi tohumu bilinenin aksine soğanlı olarak yetiştirilen bir bitkidir.
1695,00 ₺ 1350,00 ₺
1 kg başına 1350,00 ₺ anlamına gelmektedir
%100 Doğal Safranlı Sabun resmi

%100 Doğal Safranlı Sabun

Safranlı doğal sabun 100 gr
59,00 ₺
Safranlı Vazelin resmi

Safranlı Vazelin

Safranlı Vazelin
79,00 ₺