Ara

Safranbolu Safran Soğanı Karışık Boy Kilo Satış

Üretici firma: Safran Baharat
Safranbolu'da yetiştirilen safran bitkisi tohumu bilinenin aksine soğanlı olarak yetiştirilen bir bitkidir.
SKU: SSSKB
Kullanılabilirlik: Stokta var
Eski fiyat: 1695,00 ₺
1350,00 ₺
1 kg başına 1350,00 ₺ anlamına gelmektedir
i h
Ücretsiz kargo

Dikime hazır safranbolu'da yetişen safran bitkisinin soğanıdır. Bilenenin aksine safranın tohumu yoktur. Safran bitkisi soğandan çoğalmaktadır.

Hemen hemen Tüm Türkiye coğrafyasında yetişebilir. Tarla bitkisidir, sulamaya ihtiyaç yoktur. Soğanlı bitkilerde aşırı sulama bitkinin çürümesine neden olduğu bilinmelidir. Mevsimsel yağmurlar yeterlidir. Ağustos-Eylül arasında doğal yanmış gübre ile dikilip, Ekim-Kasım aylarında çiçek toplanır. Sonbaharın geç geldiği beldelerde daha geç çiçek açacaktır. Güneye bakan hafif eğimli yamaçlar idealedir. Mayıs ayı itibariyle yaprakları kurur ve soğan 3-4 yıl arası toprakta kaldıysa yeri değiştirilmelidir.

İlk defa safran yetiştirme girişiminde bulunacaklara Safran Yetiştiriciliği - Hüseyin KOÇ un kitabını okumalarını tavsiye ederiz.

Safran Soğanının Miktarı ve Boyutu

Bir dekar araziye 200-300 kg arasında soğan dikilebilmektedir. Soğanların büyüklüğüne göre çiçeklenme sayısı değişmekte olup genellikle küçük boy soğanlar ilk yıl 0-1, orta boylar 1-2 ve büyükler ise 3-4 adete kadar veya üstünde çiçek vermektedir. Fakat en sağlıklısı farklı boylardaki soğanların dikiminin birlikte yapılmasıdır. İkinci yılda küçük soğanların büyümesinden ve büyük soğanların çoğalmasından ötürü çiçek sürdürülebilirliği sağlanmış olacaktır.

Toprağın Dikim İçin Hazırlanması

Safran soğanları Ağustosun son haftası ile Eylülün ilk iki haftası arasında dikilir. Fakat bu tarihten önce arazi yabani otlardan temizlenir ve toprak saban ile sürülerek yumuşatılır. Eğer toprak parçaları büyük ise rotovatör yardımı ile parçalanır ve fındık boyutuna getirilir.

Soğan Dikimi

21 Ağustos ile 15 Eylül arasında toprak yumuşatılır.Ardından toprak üzerine kuru hayvan gübresi serilip soğanlar 8 cm ile 10 cm aralıklarla sıralanır ve tekrardan üzerine gübre takviyesi yapılır. Daha sonra soğanlar 15 cm gömülecek şekilde üzeri toprak ile kapatılır. Ek olarak toprak çok kuru ise bir defa sulama yapılabilir ama yağmur suyu yeterlidir.

Çiçeklenme ve Hasat

Hasat ekim ayının ikinci haftası gibi başlar ve yaklaşık kırk beş gün devam eder ve her gün açmış olan çiçekler toplanır. Ardından toplanan çiçeklerin içerisinde bulunan kırmızı lifler alınarak kuru ve temiz bir zemin üzerine serilip kurumaya bırakılır.

Yabani Ot Temizliği

Nisan Mayıs ayında safranın kendi yaprakları arasında yetişmiş olan yabani bitkiler, herhangi bir araç kullanmadan el ile sökülür.Ardından safran çiçeğinin yaprakları haziranın ilk haftaları gibi kurur ve soğanlar bir sonraki hasat dönemine kadar uykuya geçer. Aynı işlem hasattan önce çiçek toplamayı kolaylaştırmak içinde yapılır. Hasat öncesi arazi yüzeyindeki bütün yetişmiş olan bitkiler sökülür.Bu sayede bitki kökleri hareket ederek toprağı yumuşatmış olur.

Soğanların Toplanması

Soğanlar her geçen yıl toprak altında büyüyebileceğinden ve çoğalacağından ötürü sayısı artar. Bu nedenle üç yılda bir Haziran ayında soğanlar topraktan sökülür. Sökülen soğanlar dikim zamanında yeniden aynı aşamalardan geçerek dikilir. Amaç toprağı yumuşatmak ve soğanların daha ferah kalmasını sağlamaktır.

 


5.0 2
Kendi görüşünü yaz Close
*
*
  • Kötü
  • Mükemmel
Konuk | 9.09.2021 09:45
Mükemmel
1 kg safran soğanı aldım. Karışık boy olmasına rağmen oldukça iri ürünlerdi. 1 kg dan yaklaşık 150 adet soğan çıktı. Hepsi için özel bir alan hazırlayıp Eylül başında diktim. Çimlenme ve çiçeklenme oranlarını henüz test edemedim. Onu da daha sonra yazarım. Paketleme gayet iyiydi. Hiç ezilmeden geldi. Satıcı ilgili. Teşekkürler.
Bu yorum yardımcı oldu mu? Evet Hayır (0/0)
Konuk | 30.07.2022 20:00
Furkan Aslan - Ziraat Mühendisi
Ürün bir gün içerisinde elime ulaştı. Paketleme ve herşey çok güzeldi. Aynı zamanda karışık boy olmasına rağmen çoğunlukla büyük ve çiçek açım sürecine gelen safran soğanları geldi. Ayrıca telefonda vermiş olduğunuz tatlı dilli ve çok faydalı bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.
Furkan Aslan
Ziraat Mühendisi
Al Attiya Garden / Katar
Bir yönetici bu yorumu yanıtladı
Furkan Bey, vakit ayırıp bu güzel yorumu yazdığınız için teşekkür ederim.
Bu yorum yardımcı oldu mu? Evet Hayır (0/0)
Ürün etiketleri
Bu ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı
Safranbolu Safran Soğanı Büyük Boy Adet Satış

Safranbolu Safran Soğanı Büyük Boy Adetli Satış

Safranbolu'da yetiştirilen safran bitkisi tohumu bilinenin aksine soğanlı olarak yetiştirilen bir bitkidir.
30,00 ₺'e kadar düşen fiyatlarla...

Safran Yetiştiriciliği

Safran yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir başucu kaynak niteliğindeki bu kitabı safran tarımına başlamadan önce okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.
109,00 ₺
Safranbolu Kırmızı Safran

Safranbolu Safranı Kırmızı

Safranbolu yöresinden toplanan, kurutularak gramlık paketler halinde satışa sunulan halidir.
237,00 ₺'e kadar düşen fiyatlarla...
1 gram başına 237,00 ₺ anlamına gelmektedir